Noi, albinele
Trantorul a plecat sa se plimbe prin gradina şi s-a întors seara tarziu. Nu era obosit cand a intrat în stup. De ce sa fie? De somn? A dormit pe o floare de nalba… A visat ceva, tolanit pe un trandafir roşu… S-a certat cu un fluture… A vorbit ceva cu o viespe. Şi ziua a trecut. Atata paguba! Maine o sa fie alta zi, gandi trantorul şi se-ndrepta repede spre sala de mese a stupului. Nu gasi pe nimeni acolo. Şi nu-şi vazu nici ceaşca pe nicaieri. Suparat, începu sa strige: – Ei, dar unde-i ceşcuţa mea? Unde-i cornuleţul…
