Limba romaneasca
Mult e dulce şi frumoasa Limba ce-o vorbim, Alta limba-armonioasa Ca ea nu gasim. Salta inima-n placere Cand o ascultam, Şi pe buze-aduce miere Cand o cuvantam. Romanaşul o iubeşte Ca sufletul sau, Vorbiţi, scrieţi romaneşte, Pentru Dumnezeu. Fraţi ce-n dulcea Romanie Naşteţi şi muriţi Şi-n lumina ei cea vie Dulce vietuiţi! De ce limba romaneasca Sa n-o cultivam? Au voiţi ca sa roşeasca Ţarna ce calcam? Limba, ţara, vorbe sfinte La stramoşi erau; Vorbiţi, scrieţi romaneşte, Pentru Dumnezeu!
